Sice není tenhle recept tak jednoduchý jako špagety s kečupem, ale zato je o hodně lepší. Já jsem se poprvé olizovala až za ušima. Částečně tedy proto, že to byly přeci jen špagety, takže omáčka byla všude možně a dost často i nemožně, ale taky hlavně proto, že to byla mňamka!
Ingredience:
- 300 g špaget
Na koule:
- 400 g uvařených červených fazolí
- 50 g ovesné kaše (nebo mletých vloček)
- 1 cibule
- 1 lžička sušeného česneku
- 30 g vlašských ořechů
- 3 lžíce lahůdkového droždí
- 1 lžíce oregana
- 2 lžíce bazalky
- sůl, pepř
Na omáčku:
- 2 větší mrkve
- 3 cibule
- hrst sušených hub (nebo 125 g čerstvých)
- 200 g rajského protlaku
- 1 lžička oregana
- 2 lžičky bazalky
- 2 stroužky česneku
- sůl, pepř
Troubu si předehřejeme na 200°C. Vodu z fazolí slijeme stranou (ještě bude třeba), všechny ingredience na koule dáme do mixéru, přidáme trochu vody a rozmixujeme. Podle potřeby přidáme ještě vodu nebo naopak ovesnou kaši tak, aby se nám dařilo tvarovat menší koule. Ty pak vyskládáme na pečící papír a pečeme cca 25 minut. Mezitím si osmahneme na oleji cibulku, přidáme nastrouhanou mrkev a čerstvé houby. Já osobně ráda používám ty sušené, které si předtím rozmixuji na prášek (je to proto, že u nás doma jsou tací, co houby nejedí, protože jim vadí jejich textura. Takhle se dokonale v receptu schovají, ale dodají mu tu potřebnou chuť. Ne, že to na mě řeknete). Po 5 minutách přidáme lák z fazolí, rajčatový protlak a až poté prášek ze sušených hub, pokud použijete stejnou fintu jako já. Vše dobře zamícháme a zatím si dáme do slané vody vařit špagety. Do omáčky přidáme bazalku, oregano, osolíme a necháme na mírném ohni ještě dalších 5 minut. Stáhneme z ohně, opepříme, přidáme promačkaný česnek a dle potřeby trochu vody ze špaget*. Důkladně zamícháme, přihodíme hotové špagety, opět důkladně zamícháme a přesuneme na talíř. Přidáme upečené koule, něžně vmísíme do špaget a podáváme.
* Kdo chce, může rozmixovat dohladka, já osobně tento krok vynechávám, protože je to spojeno s přesouváním omáčky do vhodné nádoby (ne, tyčovým mixérem to prostě nejde), což znamená jednak nádobí navíc a druhak se tím zbytečně omáčka chladí.