Na „klasickou“ českou kuchyni jsem byla vždycky. A když jsem přestala jíst maso, začala mi dost chybět. Jenže naštěstí jsem zjistila, že se mi nejvíc stýská po knedlících a omáčkách. No a tak jsem se prostě dala do zkoumání a experimentování. Upravila jsem si recepty tak, aby byly veganské, ale co chuťově nejvěrnější. A zde je moje první vítězství – recept na „svíčkovou“ omáčku jako od babičky:
Ingredience:
- 1/4 celeru
- 2 větší mrkve
- 1 větší petržel
- 1 cibule
- lžíce cukru
- lžíce octa (mě se nejlépe osvědčilo balsamico, ale může být jablečný, vinný nebo klasický lihový)
- lžička hořčice
- 750 ml zeleninového vývaru nebo vroucí vody
- lžíce citronové šťávy
- 3 lžíce mouky
- rostlinná smetana
- olej
- bobkový list
- 3 kuličky nového koření
- 5 kuliček černého pepře
- špetka muškátového oříšku
- sůl
Na plotnu si připravíme pánev a rendlík – ideální je věnovat se oběma zároveň:
Do rozpálené pánve přidáme na malé kostičky nakrájenou mrkev, celer a petržel. Jemně osolíme a smažíme dozlatova. Pak přidáme nadrobno nakrájenou cibuli. Jakmile má i ta zlatavou barvu, přisypeme cukr, promícháme a necháme zkaramelizovat. To by mělo zabrat zhruba 2 – 3 minuty. Poté přilijeme ocet, opět promícháme a necháme ho odvětrat také zhruba 3 minuty. Jakmile ocet nečpí, vmícháme lžičku hořčice a stáhneme z ohně.
Mezitím si na druhé plotně rozpálíme olej v rendlíku a přidáme mouku. Počkáme, až jíška přestane pěnit a dosáhne světle hnědé barvy. Vmícháme menší množství vývaru nebo vroucí vody tak, aby se nevytvořily hrudky. Pak přilijeme zbytek vývaru, přidáme osmahnutou zeleninu a také bobkový list a kuličky koření – ty je dobré částečně oddělit, například svázat do plátýnka nebo vložit do čajítka. Vaříme zhruba 15 minut. Na závěr dochutíme solí, citronem, muškátovým oříškem a především smetanou. Stáhneme z ohně, vyjmeme všechno koření a rozmixujeme nebo propasírujeme. Podáváme s napařeným houskovým knedlíkem a brusinkami. Samozřejmě je možná i úprava se sójovou nebo jinou náhražkou masa, ale to zase příště 😉