Když už se jednou člověk odhodlá k vlastní výrobě drogistického zboží a kosmetiky, tak většinou je zubní pasta jako první na řadě. Na postupu není složitého nic, ale občas může být trochu složitější sehnat suroviny. Níže naleznete dvě základní varianty. Jedna obsahuje jedlou sodu, druhá kurkumu a hřebíčkový olej. Ani u jedné z těchto surovin se nedoporučuje dlouhodobé užívání, takže nejlepší variantou je pasty občas střídat (ne ob den, až vám dojde jedna, tak třeba zkusit vyrobit druhou). Případně, pokud vám druhá varianta nebude vyhovovat, lze prostě jen jednou za čas vynechat z receptu jedlou sodu. Každopádně hřebíčkový olej skvěle tiší zuby a dásně, takže pokud máte bolestivé a citlivé zuby, je pro vás druhá varianta jako stvořená. Navíc legendy praví, že kurkuma je oním kouzlem, díky kterému mají Indové své zářivě bílé úsměvy.
„Klasická“ zubní pasta
Ingredience:
- 100 ml kokosového oleje (bez vůně)
- 1 lžička jedlé sody
- 15 kapek mentolové nebo ovocné esence (v případě dětské varianty)
- 1 lžíce minerálů (ideálně hořčík a vápník v prášku*), případně půl lžičky minerální soli
„Moje vymazlená“ zubní pasta
Ingredience:
- 80 ml kokosového oleje (bez vůně)
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 2 vrchovaté lžíce minerálů (ideálně hořčík a vápník v prášku*), příp. půl lžičky minerální soli
- 10 kapek hřebíčkového oleje
- 1/4 lžičky kurkumy
- cca 15 kapek pomerančové silice
„Orientální“ zubní pasta
Ingredience:
- 100 ml kokosového oleje (bez vůně)
- 1 lžička kurkumy
- 10 kapek hřebíčkového oleje
- 1 lžíce minerálů (ideálně hořčík a vápník v prášku*), případně půl lžičky minerální soli
- špetka skořice nebo pár kapek kasiové (skořicové) silice – volitelné
Postup je pro všechny varianty stejný:
Kokosový olej necháme změknout při pokojové teplotě. Nejlépe se sním pracuje právě na hraně tání, kdy tvoří sám o sobě příjemnou pastu. Přidáme všechny suroviny a velmi důkladně promícháme tak, aby se všechny tuhé složky i esence spojily s olejem. Plníme buď do sklenic s víkem, případně do tuby (já používám plnitelnou zdobičku, která vypadá téměř totožně jako klasická tuba na zubní pastu). Pokud zvolíte variantu plnění do sklenic, je potřeba mít se na pozoru z hygienického hlediska – pořiďte si nějakou špachtli nebo nástroj, kterým budete pastu nabírat. Pokud byste jí nabírali přímo kartáčky, celkem snadno se vám do ní dostanou bakterie a také by se mohla začít kazit. jinak pastu určitě není třeba uchovávat v ledničce – pokud vám zatuhne, tak jde nabírat jen těžko. Ideální teplota skladování by měla být mezi 20 – 25°C, aby se dala nanášet, ale aby se zároveň ještě neproměnila v tekutý olej.
* Sehnat u nás hořčík a vápník v prášku byl docela oříšek, ale nakonec se podařilo. Sice nejmenší balení je kilovka (takže mám doživotní zásobu), ale dá se sehnat přímo kombinace magnesium-calcium v potřebách pro sportovce. Výživa v podobě minerálů je pro zdravé zuby zásadní, takže když se vám nepodaří sehnat minerály v prášku, určitě je třeba doplnit je alespoň v podobě soli. Jen pozor – tato varianta má celkem značný vliv na chuť.